M.2 SSD ler tablet ve notebooklara giriyor

09.04.2014

M.2 SSD ler ilk olarak tabletlerin içerisinde kullanılmaya başladı. Tabletlerin içerinde yer problemlerinin yaşanması, M.2 SSD lerin daha az enerji gereksinimi, tercih edilmesine neden oldu. Sonrasında aynı gereksinimlerden dolayı Ultrabookların ince olması ve daha uzun batarya ömrü gereksiniminden dolayı tercih edildi.Ultrabooklarda hem 2.5" SSD ler için yeterli yer yoktu, hemde daha düşük güç tüketilmesi gerekmekte idi. Bunun sonucunda ultrabooklarda başlayan M.2 kullanımı, pasif soğutma gereken PC ler ve bunların türevlerinde, aynı amaçla kullanılmaya başladı. Pasif soğutmalı PC lerde de aynı şekilde hem yer, hemde soğutma avantajlarından dolayı tercih edildi. 

M.2 SSD lerin gelişimi sonucunda boyutları daha da ufaldı. Şu anda üretimde olan 22x80 ( 22mm-80mm) boyutunda ürünler haricinde, 22x60 ve 22x42 boyutunda M.2 ler üretilmektedir. Boyutlar düştükçe, ürünlerin bilgisayar sektörü ve endüstride kullanım alanlarıda gelişmektedir. 

Özellikle SATA destekli M.2 SSD lerde, Samsung PCB ( Printed Circuit Board)  üzerine yerleştirilen çipleri tek bir yüze toplayarak, diğer yüzün boş kalmasını sağladı. Bunun sonucunda, anakart üzerinde SSD çok daha düşük alana yerleşebilmekte ve çok daha kolay soğutulabilmektedir. 

Günümüzde M.2 SSD ler SATA iletişim protokolü desteği haricinde, işlemci ve diğer donanımlara çok daha kolay ulaşabilecekleri PCI e protokolünü desteklemektedir. PCI e iletişim protokolü ile M.2 SSD ler çok yüksek IOPS değerlerine ulaşabilmekte ve bunun sonucunda özellikle ağar data işleme işlemleri gerektiren PC lerde ( oyun ve grafik tasarım ) data yazma ve okuma işlemlerini yüksek hızlara taşırlar. 

 Günümüzde yenilenen PCI e SSD ler, NVMe ve AHCI mod desteklemekte. Yeni anakartlarda direk PCI e NVMe portlar yer almaktadır. Gene PCI e 2x ve 3x kartlarla M.2 SSD ler Raid destekli veya tek başına anakartlara takılabilmektedir. Bu kartlarla 3000MB/s hızlara ulaşılabilmektedir.